Kas yra kodavimas (hipnoterapija) ir kaip jis padeda, gydant alkoholizmą?
Hipnoterapija arba kodavimas dažnai suprantama kaip kažkas neįprasto, egzotiško, ar net pavojingo. Kas yra hipnoterapija? Kaip ji veikia, kada ji veikia ir kada – ne? Kaip seniai žmonija taiko hipnoterapijos principus? Kodėl hipnoterapija veikia tada, kai kiti metodai, pvz. psichoterapija, nėra labai veiksmingi? Kodėl hipnoterapija itin dažnai ir sėkmingai taikoma, gydant alkoholizmą? Apie tai pasakoja psichoterapijos centro „Sielos veidrodis“ steigėjas psichoterapeutas Sergejus Gorškovas.
Hipnoterapija – pokalbis su jūsų pasąmone
Kaip veikia hipnoterapija? Hipnoterapija grindžiama prielaida, kad daugelis mūsų įpročių, elgesio modelių, baimių, troškimų glūdi būtent pasąmonėje, ir būtent čia, šiame lygmenyje, problemos ir turi būti sprendžiamos.
Įprastinė psichoterapija neveikia, kai susiduriama su tuo, kas yra už sąmoningo suvokimo ribų. Žmogus gali analizuoti ir išsiaiškinti, kas jam kelia stresą ir nerimą, kas lemia jo įprotį neigiamus išgyvenimus slopinti alkoholiu, jis gali sąmoningai suvokti tiek alkoholizmo žalą, tiek savo priklausomybių priežastis. Tačiau ryšys tarp alkoholio ir nusiraminimo fiksuojamas pasąmonėje, ten, kur racionalūs žodiniai susitarimai neveikia, kur žmogus reaguoja spontaniškai, negalvodamas, instinktyviai, todėl ištikus stresui ar apėmus nerimui, jis ir vėl nevalingai griebiasi taurelės.
Todėl šios nuostatos ir turi būti keičiamos pasąmonės lygmenyje. Pasąmonę padeda pasiekti hipnozė. Hipnozė, paprastai kalbant, yra maksimalaus susitelkimo, arba transo būsena. Kai žmogus apimtas transo arba užhipnotizuotas, tai reiškia, kad jis yra taip susikoncentravęs į vieną dalyką taip smarkiai, kad nebemato ir nebejaučia, kas vyksta aplinkui.
Maksimali koncentracija ir susitelkimas į save, kai nebetrikdo pašaliniai veiksniai, pokalbiai, klausimai, triukšmas, pašalinės mintys – tai būsena, kai žmogus geriau jaučia save, geriau priima ir įsisąmonina informaciją, tiek sąmonės, tiek pasąmonės lygmenyje. Hipnoterapija ir veikia būtent tokiu principu.
Hipnoterapijos seansas – kaip tai vyksta?
Hipnoterapijos seanso metu, žmogus įvedamas į lengvo transo būseną, o tada, keičiamos tam tikros giluminės nuostatos pasąmonės lygmenyje.
Tai, kas šiandien daroma psichoterapeutų kabinete, yra iš esmės šimtų metų senumo praktikos, kurios buvo plačiai paplitę tradicinėse kultūrose. Iš esmės, panašiu principu rėmėsi šamanizmas. Čia buvo manoma, kad bet kuriuos ligos priežastis yra sielos negalavimai, kad dalį sielos ar ją visą pagrobė demonai, arba, stresui ištikus, siela pati išsigando ir pasitraukė į saugesnę vietą, tada žmogus, netekęs sielos ar jos dalies, pradėjo sirgti, kas yra vadinama pilnu ar daliniu sielos praradimu.
Tada, būgnų muzikos pagalba, žmogui būdavo sukeliama ypatinga sąmonės būsena, kurios metu jis išlieka aktyvus, sąmoningas, tačiau užsimiršta ir visiškai atsiriboja nuo išorinių veiksnių. Žmogui būnant šioje būsenoje, šamanas jį įtikindavo, kad surado jo trūkstamą sielos dalį Aukštutiniame arba Žemutiniame pasaulyje, sugrąžino ją atgal, ir dabar žmogus vėl gali pilnai funkcionuoti.
Hipnoterapijos seansas vyksta remiantis panašiu principu, tik be būgnų muzikos, be šokio ratu ir be kaukėmis pasipuošusių šamanų.
Psichoterapeuto kabinete, naudojant kur kas paprastesnes priemones, žmogus yra įvedamas į lengvo transo būseną. Tada, keičiamos ir performuojamos jo pasąmoninės nuostatos, – tai yra ne tik tos nuostatos, kurias jis žino ir yra įsisąmoninęs, bet ir giluminės, neįsisąmonintos nuostatos, glūdinčios jo pasąmonėje.
Hipnoterapija ir alkoholizmas – ar tai padeda ir kaip?
Alkoholizmas iš esmės yra žmogaus įprotis slopinti neigiamas emocijas ir ieškoti nusiraminimo vartojant alkoholį. Priklausomybė čia pasireiškia tuo, jog be alkoholio pagalbos, žmogus ramybės ir pasitenkinimo pats nesugeba pasiekti.
Priklausomybė gali formuotis įvairiai, kaip sakoma – tiek iš gero gyvenimo, tiek iš blogo. Pirmuoju atveju, prie alkoholio įprantama per pasilinksminimus ir vakarėlius su draugais. Antruoju atveju, prie alkoholio įprantama, kai žmogų ištinka didelis stresas, kuriam slopinti griebiamasi stipresnių gėrimų. Kas įvyksta? Abiem atvejais, vyksta organizmo dereguliacija – organizmas nebesugeba pats atsipalaiduoti arba tvarkytis su stresu, o tam, kad žmogus galėtų funkcionuoti, nejausdamas diskomforto – atsipalaiduoti, nusiraminti, jausti teigiamas emocijas – reikalinga papildoma stimuliacija alkoholiu.
Netinkamai veikiantys emocinės savireguliacijos mechanizmai ir yra tas sielos sužeidimas, kurį pagydyti ir yra šamano, šiuo atveju – psichoterapeuto užduotis. Žmogui esant transo būsenoje, performuojamos pamatinės nuostatos, alkoholio vartojimas susiejamas su silpnumu, pagiriomis, bejėgyste, o pasitenkinimo būsena susiejama su sportu, giliu kvėpavimu, blaivybe, savikontrole ir galia. Žmogui parodoma, kad jis pats, be alkoholio pagalbos, gali kontroliuoti savo būklę ir išmokti gerai jaustis, ir palaipsniui atkuriami normalūs organizmo emocinės savireguliacijos mechanizmai.
Faktiškai, užtenka vieno seanso, kad žmogus nebenorėtų gerti. Pirmaisiais metais, kol formuojasi nauji įpročiai ir gyvenimo būdas, specialistai 3 ar 4 kartus per metus suteikia nemokamas konsultacijas ir palaikymą.